قائم شهر نیوز اطلاعیه

قائم شهر نیوز

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

با گذشت یک سال از برجام، بخشی از مشکلات بانکی هم چنان برای مبادلات تجاری ایران دردسر ساز هستند. صنعت نفت که در دوران پسابرجام با گشایش‌های جدی و جدیدی مواجه شده نیز از این امر مستثنی نیست.

به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، جهان اقتصاد نوشت: با گذشت یک سال از برجام، بخشی از مشکلات بانکی هم چنان برای مبادلات تجاری ایران دردسر ساز هستند. صنعت نفت که در دوران پسابرجام با گشایش‌های جدی و جدیدی مواجه شده نیز از این امر مستثنی نیست.

تردید بانک‌های بین المللی برای بازگشت به ایران به مهم ترین مانع در برابر شکوفایی بیشتر مراودات اقتصادی ایران بدل شده است. در شرایطی که شاهد آمد و شد شرکت‌ها و نهادهای بین المللی و اعلام آمادگی شان برای حضور در کشورمان و سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف هستیم، حتی امضای بخشی از تفاهم‌نامه‌ها نیز تا کنون به دلیل موانع بانکی بین المللی نتوانسته اند به قرارداد و بازگشت رسمی به ایران منجر شوند و تردیدها درباره‌ی تصمیمات آینده‌ی غرب در قبال ایران و همچنین مشکلات بانکی هر گونه پیشرفتی را مختل کرده اند. ترس از تهدید به جریمه‌های سنگین ایالات متحده در نتیجه‌ی مشارکت در مبادلات با نهادهای مشمول تحریم مهمترین دلیل امتناع بانک‌های بزرگ از همکاری با ایران است.

نوسانات سیاسی، تغییر دولت در آمریکا و سیاست‌های جدید دونالد ترامپ نیز با تیره کردن هر چه بیشتر چشم انداز روابط ایران با غرب به این امر دامن می‌زند. حمایت قاطع کشورهای اروپایی از برجام نیز علیرغم رفت و آمدهای زیاد در بالاترین سطح سیاسی و اقتصادی، هنوز در سایه‌ی موضع گیری‌های متفاوت ایالات متحده تا حدودی بی اثر مانده است. چند ماه پیش، سگولن رویال وزیر محیط زیست فرانسه در بازگشت به کشورش پس از سفر به ایران، به انتقاد از رفتار بانک‌های فرانسوی در عدم برقراری همکاری‌ با کشورمان پرداخت. با این حال هنوز که هنوز است اتفاق جدیدی رخ نداده و بانک‌های بزرگ بین المللی جرات نکرده اند که به احیای مبادلات با ایران دست بزنند. به دلیل همین تردید و ترس بانک‌های بزرگ بین المللی، هم اکنون تنها امکان همکاری با بانک‌های کوچک برای کشورمان فراهم است و طبعا سقف مبادلات نیز محدود است.

در چنین شرایطی اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره‌ی منطقی نبودن انتقال پول نفت به داخل کشور تا حدی تداوم مشکلات بانکی در بخش نفت را به طور ضمنی تایید می‌کند. ولی اله سیف در یک برنامه‌ی تلویزیونی با بیان این که انتقال تمامی پول حاصله از فروش نفت به داخل کشور منطقی نیست، تصریح کرد که پول نفت باید در خارج از کشور سرمایه گذاری شود و یا صرف واردات شود.

آن چه از سخنان دکتر سیف بر می‌آید تحقق صد در صدی امکان دسترسی کامل ایران به درآمدهای نفتی است با این حال، امکان انتقال دلارهای نفتی به داخل کشور هم چنان در هاله ای از ابهام قرار دارد و بر همین اساس صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی را می‌توان ناظر بر ضرورت یافتن راه های باقیمانده تا بازسازی نظام بانکی و روابط گسترده با نظام مالی بین المللی دانست. هرچند در نظام مالی و گزارشگری بانک ها در داخل کشور نیز کارهای مهمی به جا مانده اند که باید انجام شوند تا درآمد های حاصل از تلاش صنعتگران نفت کشور با بیش ترین کارآیی و بهره وری در خدمت اقتصاد و تجارت کشور قرار بگیرند.

البته وزیر نفت نیز تا کنون از اظهار نظر صریح در  مورد نارسایی های بانکی در انتقالی درآمدهای نفتی کشور از اظهارنظر خویشتن داری کرده است.

منبع

مطلب درآمدهای نفتی؛ راه طولانی تا بهره وری کامل در اقتصاد در سایت بزرگ قائم شهر نیوز

0 نظر تا کنون ارسال شده است.