قائم شهر نیوز اطلاعیه

قائم شهر نیوز

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

گروه اجتماعی: یک کارشناس رسانه با بیان اینکه مشکل صدا و سیما این است که مخاطب شناسی خوبی ندارد، گفت: برنامه‌ها باید کاملا مشخص کند برای کدام گروه مخاطب طراحی شده تا تاثیرگزاری بهتری داشته باشد.

احسان شهیر، کارشناس رسانه و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبر گزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) از اصفهان، در خصوص برنامه‌های صدا و سیما، اظهارکرد: صدا وسیما سه هدف تشکیلی، اعلامی و اعمالی و یا عملکردی دارد. آن هدفی که به‌خاطرش صدا و سیما تشکیل شد، هدف تشکیلی است که صحیح و مطابق آموزه‌های دینی ما برنامه‌ریزی شده است.

وی ادامه داد: اشکالی که امروزه به برنامه‌های صدا وسیما و به خصوص در حوزه برنامه‌هایی با درون مایه دینی وارد می‌باشد، این است که شبکه‌ها و برنامه‌ها نتوانسته بر اساس نوع برنامه‌ها، نوع مخاطبین خود را شناسایی کند که بر اساس ذائقه آن مخاطب، برنامه‌هایش را طراحی، تبیین و در نهایت ارائه کند.

این کارشناس رسانه ادامه داد: برای مثال صدا و سیما شبکه‌ای را به برنامه ویژه کودکان اختصاص داده است، ولی نوع برنامه مشخص نیست برای کدام کودک طراحی شده است؟ آیا کودکی که در خانواده  مذهبی است؟ و یا خانواده غیر مذهبی؟ و یا کودکی که والدین فرهنگی دارد؟

وی گفت: در کل مشکل صدا و سیمای کشور ما این است که مخاطب شناسی خوبی ندارد، برنامه‌ها باید کاملا مشخص کند برای کدام گروه مخاطب طراحی شده تا تاثیرگزاری بهتری داشته باشد.

شهیر خاطرنشان کرد: برنامه‌های صدا و سیمای برای عموم طراحی شده و این باعث عدم موفقیت در این خصوص می‌شود.

وی تصریح کرد: اشکال مهم دیگر صدا و سیما در بعد برنامه‌هایی با محتوای دینی این است که این برنامه‌ها فقط به جنبه‌های ظاهری از دین پرداخته، در صورتی که آموزه‌های دینی بحثی بسیار گسترده‌ای دارد و برای تاثیر گزاری این برنامه‌ها، صدا و سیما باید به تمامی جوانب دین عمل کند.

شهیر در خصوص انتقاد بعضی از افراد به برنامه‌های صدا و سیما با این عنوان که برخی از این برنامه‌ها مصرف‌گرایی را تبلیغ می‌کنند، گفت: متاسفانه بعضی از برنامه‌ها مصرف‌گرایی را به‌صورت غیر مستقیم تبلیغ می‌کند، مثلا خانواده‌هایی بالاتر اجتماعی را مصرف‌گراتر نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه زبان هنر زبان بسیار قوی است، ادامه داد: برخی برنامه‌های صدا وسیما به خوبی توانسته بعضی از مفاهیم دینی را به ذهن بیننده القا کند و دین را به صورت بسیار زیبایی نشان دهد.

 وی در پایان عدم نگاه راهبردی به کل برنامه‌ها را از اشکالات مهم صدا و سیما دانست و بیان کرد: متاسفانه برنامه‌های صدا وسیمای ما براساس نیاز فعلی جامعه طراحی شده است، در صورتیکه این برنامه‌ها باید نگاه دور بردتری را هدف قرار دهد و بر اساس اهداف آینده برنامه‌هایش را سازماندهی کند.

منبع

مطلب عدم مخاطب شناسی، مشکل صدا وسیما است/ صدا وسیما به جنبه‌های ظاهری دین می‌پردازد در سایت بزرگ قائم شهر نیوز

0 نظر تا کنون ارسال شده است.