قائم شهر نیوز اطلاعیه

قائم شهر نیوز

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

گروه حوزه‌های علمیه: صاحب تفسیر تسنیم گفت: اگر علمی موضوعش وصف و توصیف فعل و قول خدا بود دینی هست چه هستادش کافر به همراهانجام گرفت و یا نبه همراهانجام گرفت و بپذیرد و نپذیرد.

به نقل رویدادگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی امروز نهم آذرماه در افتتاحیه کنگره بین‌المللی قرآن و علوم انسانی گفت: سه مطلب به همراهید مورد توجه قرار گیرد یکی اینکه علوم قرآن در مورد انسان فرع آن هست که ما علم دینی داشته به همراهشیم و علم دینی نیز فرع بر آن هست که ما معرفت‌شناسی تکمیل داشته به همراهشیم.

وی افزود: کسانی که به معرفت‌شناسی حسی معتقد هستند دین را ابداً علمی نمی‌دانند؛ زیرا تنها پایه رد و قبول آنان تجربه هست و غرب گرفتار این معرفت‌شناسی حسی هست.

وی اظهار انجام: کسی که معتقد هست اگر چیزی دیده نشود، دین را علمی نمی‌داند و می‌گوید افراد در اعتقاد به وحی و معاد آزاد هستند ولی قابل اثبه همراهت نیست و این افراد در حد «نری الله جهرة …» فکر می‌کنند.

این مفسر قرآن بیان انجام: این افراد ترس از خدا را علمی نمی‌دانند و می‌گویند مار و عقرب ترس دارد؛ زیرا قابل اثبه همراهت هست ولی ترس از سوسک، علمی نیست و جهنم و بهشت نیز این طور هست.

وی افزود: معرفت‌شناسی حسی، کف معرفت هست و به همراهلاترین معرفت، عرفان و شهود هست؛ پس اگر کسی دین را افیون و فسانه می‌داند در این وادی نمی‌توان حرفی از علم دینی زد پس ما قبل از آنکه ثابت کنیم علم دینی داریم به همراهید دین را ثابت کنیم.

وی افزود: ما چون در کنار سفره قرآن هستیم به همراهید در این قلمرو بحث کنیم که علم دینی داریم یا نه و اگر داریم ثابت کنیم علم انسان‌شناسی دینی داریم یا خیر و چون ما در کنار مائده قرآن هستیم قرآن فرموده که هر چیزی مصداق شیء هست مخلوق خدهست.

این مفسر عنوان انجام: فقه و تفسیر علم دینی هست؛ زیرا از قول خدا نقل کرد می‌گویند و کلام چون از اسماء خدا بحث می‌کند علم دینی هست و زمین شناسی و هواشناسی و هرچه در ساختار آفرینش هست چون آیه‌ای از آیات الهی هست، علم دینی هست و قبول و رد هستاد نیز ملاک نیست.

وی تاکید انجام: هر علمی که در مورد فعل خدا بحث کند هم مانند تفسیر و … دینی هست؛ کتاب صوت العدالة جرج جرداق، دینی هست؛ زیرا در مورد عدالت و کلمات علی بحث می‌کند؛ بنابراین اگر علمی موضوعش وصف و توصیف فعل و قول خدا بود دینی هست چه هستادش کافر به همراهانجام گرفت و یا نبه همراهانجام گرفت و بپذیرد و نپذیرد.

منبع

مطلب علم مرتبط به همراه فعل و قول خدا دینی هست در سایت بزرگ قائم شهر نیوز

0 نظر تا کنون ارسال شده است.