قائم شهر نیوز اطلاعیه

قائم شهر نیوز

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

نمایندگان مجلس به همراه ۲۴۰ رأی موافق کلیات طرح مقابله به همراه اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا را به تصویب رساندند.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه) پارلمان کلیات طرح یک‌فوریتی مقابله به همراه اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

وکلای ملت کلیات طرح مذکور را به همراه ۲۴۰ رأی موافق، ۰ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از ۲۴۷ نماینده حاضر در صحن علنی، به تصویب رساندند.

مجلس هم‌اکنون وارد بررسی جزئیات طرح مذکور انجام گرفت.

به نقل قائم منطقه نیوز، متن تکمیل طرح مقابله به همراه اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا که در کمیسیون امنیت ملی و سیهست خارجی مجلس به تصویب رسیده به شرح زیر هست:

عنوان طرح: مقابله به همراه اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در ناحیه

بخش اول- کلیات

ماده ۱ – به همراه عنایت به اینکه رفتارهای دولت آمریکا همچنان امنیت ناحیه را به مخاطره انداخته و از طرف دیگر این دولت همچنان به سیهست‌های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، ادامه می‌دهد و به همراه تداوم اقدامات ماجراجویانه در ناحیه، تفرقه افکنی، شعله‌ور انجامن فرقه‌گرایی و حمایت از تروریسم و افراطی گرایی خشن در صدد به مخاطره انداختن صلح و ثبه همراهت ناحیه و دشمنی به همراه منافع بر حق دولت و اتبه همراهع جمهوری اسلامی ایران هست؛

به همراه امعان نظر به مسئولیت دولت جمهوری اسلامی ایران برای حرهست از منافع و امنیت ملی ایران و کمک به حفظ صلح و ثبه همراهت ناحیه‌ای و به منظور مقابله به همراه اقدامات غیر مسئولانه و مغایر حقوق بین الملل آمریکا در تضعیف صلح و ثبه همراهت ناحیه‌ای و همچنین وظیفه صیانت از منافع بر حق ملت ایران براساس حقوق و اسناد بین المللی از جمله برجام، اقدامات زیر برای مقابله به همراه رفتار ماجراجویانه و تروریستی ایالات متحده آمریکا علیه ثبه همراهت ناحیه و سیهست‌های خصمانه آن کشور علیه جمهوری اسلامی ایران و حمایت همه جانبه از نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیز تسهیل تدوین راهبرد همه جانبه جمهوری اسلامی ایران برای به همراهزدارندگی و مقابله موثر به همراه سیهست‌های خصمانه دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی و همچنین آن دسته از اقدامات غیر قانونی مداخله جویانه این کشور در ناحیه که مستقیم یا غیر مستقیم منافع حیاتی امنیتی جمهوری اسلامی ایران و هم پیمانان ناحیه‌ای و فرا ناحیه‌ای را در معرض تهدید و مخاطره قرار می‌دهد، انجام می‌گیرد.

بخش دوم – تعاریف

ماده ۲ – عبه همراهرات و عناوینی که در این قانون مورد هستفاده قرار گرفته‌اند به صورت زیر تعریف می‌شوند:

۱- نیروهای نظامی آمریکایی: عبه همراهرتند از اعضای ارتش و شرکت‌های نظامی خصوصی که به همراه آن همکاری دارند.

۲- نیروهای اطلاعاتی آمریکایی: عبه همراهرتند از اعضای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، مانند سیا و آژانس اطلاعات ملی.

۳- ناحیه: عبه همراهرت هست از خلیج فارس و ناحیه غرب آسیا.

۴- مشارکت موثر: حضور و همکاری شخص به نحوی که در اجرا یا تحقق اهداف فعالیت‌های موضوع این قانون نقش تعیین‌کننده‌ای داشته به همراهانجام گرفت.

۵- اشخاص/شخص: عبه همراهرت هست از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی.

۶- فهرست تحریم: عبه همراهرت هست از فهرست اشخاص مورد تحریم توسط جمهوری اسلامی ایران که توسط وزارت امور خارجه تنظیم می‌گردد.

بخش سوم- تعیین راهبرد

ماده ۳- وزارت امور خارجه،‌ وزارت دفاع و پشتیبه همراهنی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی به همراه رعایت سلسه مراتب نیروهای مسلح و به همراه هماهنگی شورای عالی امنیت ملی موظف هست ظرف مدت ۶ ماه پس از تصویب این قانون نسبت به تهیه و ارائه پلن راهبرد جامع مقابله به همراه تهدیدات آمریکا و فعالیت‌های ایذایی این کشور علیه جمهوری اسلامی ایران، سیهست‌های سلطه‌جویانه، تروریستی و تفرقه افکنانه مداخلات امنیتی و نظامی غیرقانونی در ناحیه، حمایت نظامی و اطلاعاتی آمریکا از تروریسم و افراط‌گرایی و سیهست‌های سلطه‌طلبه همراهنه دولت آمریکا در سطح ناحیه و جهانی اقدام و سالانه نسبت به پیشبرد این راهبردها به مجلس شورای اسلامی گزارش ارائه نماید.

این راهبرد به همراهید دربرگیرنده عناصر زیر نیز به همراهانجام گرفت:

الف- خلاصه‌ای از اهداف، راهبردها، طرح‌ها و ابزارهای کوتاه و بلند مدت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران و شناسایی کشورهایی که در تحقق این اهداف به همراه آمریکا همکاری دارند؛

ب- ارزیابی ظرفیت و هستعداد نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا و تحرکات ‌آنها در ناحیه؛

پ- گزارش فعالیت‌های ماجراجویانه، تروریستی و خصمانه آمریکا در ناحیه شامل تأمین مالی، ارائه تسلیهات و تعلیم به رژیم‌های دیکتاتور سرکوبگر ناحیه همچون رژیم صهیونیستی؛

ت- گزارش از میزان قربه همراهنیان و خسارات جانی، مالی و معنوی آقام ناحیه از قبیل فلسطین، لبنان، افغانستان، سوریه،‌ عربستان سعودی و بحرین، عراق و یمن ناشی از حمایت نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا از نیروها و رژیم‌های سرکوبگر؛ در اجرای قانون الزام دولت در احقاق حقوق قربه همراهنیان نقض حقوق بشر در کشورهای اشغال انجام گرفته و تحت نفوذ آمریکا؛

ث- ارزیابی پشتیبه همراهنی و حمایت مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی آمریکا از گروه‌های وحشت افکن خشونت‌گرا و تروریستی در خاورمیانه از جمله داعش، جبهه النصره و گروهک منافقین؛

ج- ارزیابی از میزان قربه همراهنیان اقدامات تروریستی در ناحیه که به همراه حمایت نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا شده هست و در اجرای قانون الزام دولت به احقاق حقوق ایرانیان قربه همراهنی ترور؛

چ – دولت و قوه قضائیه موظف‌اند قانون الزام دولت به پیگیری حقوق قربه همراهنیان جنگ شیمیایی را به طور خاص در خصوص دولت و شرکت‌های آمریکایی مجهز کننده رژیم بعثی سابق عراق به سلاح شیمیایی اجرا نمایند.

تبصره: اقدام و گزارش نیروهای مسلح به همراه رعایت سلسله مراتب فرماندهی کل قوا خواهد بود.

بخش چهارم – حمایت آمریکا از تروریسم

ماده ۴ – نظر به حمایت پنهان و آشکار دولت آمریکا و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آن کشور از گروه‌های تروریستی و اعتراف مکرر برخی از مقامات آمریکایی ( از جمله وزیر امور خارجه سابق آمریکا) به ایجاد گروه‌های تروریستی و حمایت همه جانبه از آنها از جمله ایجاد گروه تروریستی داعش،‌ از نظر جمهوری اسلامی ایران مجموعه نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا حامیان گروه‌های تروریستی در ناحیه شناخته می‌شوند، و لذا اشخاص ذیل مشمول مجازات‌های مندرج در بخش ششم این قانون قرار می‌گیرند:

۱ – سازمان‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا و فرماندهان و مقامات ارانجام گرفت که در تامین مالی، اطلاعاتی، نظامی،‌ تسلیحاتی،‌ پشتیبه همراهنی و تعلیمی از گروه‌های تروریستی و افراطی در ناحیه از جمله داعش و جبهه النصره نقش موثر داشته‌اند.

۲ – اشخاص آمریکایی که در فعالیت‌های نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا مذکور در بند ۱ این ماده مشارکت موثر دارند.

۳ – اشخاص آمریکایی که در سازماندهی،‌ تامین مالی،‌ راهبری یا ارتکاب اقدامات تروریستی علیه منافع دولت یا اتبه همراهع جمهوری اسلامی ایران مشارکت موثر دارند.

۴ – اشخاص آمریکایی که از گروهک تروریستی منافقین یا سایر گروه‌های افراطی و تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره به طور مستقیم یا غیر مستقیم،‌ از جمله از طریق ارائه هرگونه کمک‌های مالی، سیاسی، تبلیغاتی، ‌فرهنگی، ‌تسلیحاتی و اطلاعاتی حمایت می‌کنند.

۵ – اشخاص آمریکایی که از تروریسم دولتی از قبیل آنچه توسط رژیم صهیونیستی علیه آقام ناحیه بخصوص فلسطین و لبنان انجام می‌شود حمایت انجامه و نقش موثری در آن داشته‌اند.

تبصره ۱ – وزارت امور خارجه مکلف هست ظرف مدت ۳ ماه به همراه همکاری نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه رعایت سلسله مراتب،‌ وزارت دفاع و پشتیبه همراهنی نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات و به همراهنک مرکزی نسبت به شناسایی اشخاص موضوع این ماده اقدام و به همراه هماهنگی شورای عالی امنیت ملی نام آنها را در فهرست تحریم ثبت و منتشر نماید. این فهرست هر شش ماه یک به همراهر و در صورت لزوم به صورت موردی به روز می‌شود.

تبصره ۲ – به منظور مبه همراهرزه به همراه تروریسم و در رهستای اجرای حکم مقرر در مواد ۸ و ۹ قانون مجازات اسلامی قوه قضائیه موظف هست، شعبه یا شعبی از دادسراها و دادگاه‌های کیفری صالح را برای رسیدگی به جرائم تروریستی موضوع بندهای ماده ۱ قانون (مبه همراهرزه به همراه تامین مالی تروریسم) که توسط افراد و سازمان‌های تروریستی مورد حمایت آشکار و پنهان آمریکا و یا دیگر کشورهای متخاصم علیه ایران مرتکب می‌شوند اختصاص دهد. هرگونه همکاری به همراه دولت و نیروی نظامی و اطلاعاتی آمریکا در جرائم تروریستی،‌ مستوجب محکومیت به مجازات مقرر در ماده ۵۰۸ قانون مجازات اسلامی ( کتاب پنجم – تعزیرات) می‌به همراهانجام گرفت.

بخش پنجم- نقض حقوق بشر توسط آمریکا

ماده ۵ – نظر به این که دولت ایالات متحده آمریکا همواره از طرق مختلف از قبیل نظامی و اطلاعاتی و اقدامات ضد حقوق بشری در پوشش فعالیت‌های اقتصادی، علمی، پزشکی و بیولوژیکی و صنعتی خود و به همراه اتخاذ رویانجام دوگانه و هستفاده ابزاری مرتکب نقض، سیستماتیک حقوق بشر در صحنه جهانی و ناحیه‌ای و حتی نسبت به منطقهوندان خویش نظیر نابود انجامن گروه دیویدیان گردیده هست و از ناقضان حقوق بنیادین بشر به خصوص از حکومت‌های دیکتاتور و خشن حمایت می‌کند، اشخاص ذیل مشمول مجازات‌های مندرج در بخش ششم این قانون قرار می‌گیرند:

۱- نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا و مسئولانی که در نقض حقوق آقام آمریکا به خصوص مسلمانان و به ویژه بر اساس فرامین اخیر رییس جمهور آمریکا در مورد مسلمانان مهاجر و از جمله نابود انجامن گروه دیویدیان و سیاه‌پوستان نقش داشته‌اند.

۲- اشخاص آمریکایی که در ارتکاب نقض قوائد اساسی و اصول بنیادین حقوق بین الملل از جمله حقوق بین الملل بشردوستانه و حقوق بشر علیه آقام ناحیه و خصوصا اقدامات سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی و رژیم‌های سرکوبگر ناحیه مشارکت موثر دارند.

۳ – شخص یا اشخاصی از اتبه همراهع ایالات متحده آمریکا که خارج از رویه قضائی در داخل آمریکا یا خلاف حقوق بین الملل در سطح جهان مرتکب قتل و نقض حقوق بشر گردیده‌اند.

تبصره ۱ – وزارت امور خارجه مکلف هست ظرف مدت سه ماه به همراه همکاری وزارت اطلاعات و ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نسبت به شناسایی اشخاص موضوع این ماده اقدام انجامه و نام آنها را در فهرست تحریم ثبت و منتشر نماید. فهرست تحریم هر سال یک به همراهر و در صورت لزوم به صورت موردی به روز می‌شود.

تبصره ۲ – افراد ذیل مشمول مجازات‌های مندرج در بخش ششم این قانون قرار نمی‌گیرند:

الف- اشخاصی که به دنبه همراهل افشای فعالیت‌های غیرقانونی مقامات دولت ایالات متحده آمریکا به همراهشند.

ب- اشخاصی که شکنجه و جنایات دولت ایالات متحده آمریکا در اشغال عراق را افشا انجامه‌اند.

ج- اشخاصی که به شکنجه و جنایات آمریکا در اشغال افغانستان اقدام انجامه‌اند.

د- اشخاصی که فساد و تقلب در انتخابه همراهت اخیر آمریکا را افشا نموده‌اند.

هـ – اشخاصی که از حقوق و آزادی‌های پیروان ادیان مختلف به خصوص مسلمانان حمایت انجامه‌اند.

و- اشخاصی که به دنبه همراهل افشای جنایات مقامات آمریکا در مورد سیاه‌پوستان و سایر گروه‌ها نظیر دیویدیان بوده‌اند.

ز- اشخاصی که در جهت مبه همراهرزه به همراه دستورات اجرایی غیرانسانی اخیر رییس جمهوری آمریکا در مورد قانون مهاجرت مسلمانان اقدام انجامه‌اند.

تبصره ۳- دولت می‌تواند افرادی که نسبت به افشای رفتارهای غیرقانونی و یا نقض حقوق بشر توسط دولت و نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا مبه همراهدرت کنند را تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

بخش ششم – مجازات‌ها و اقدامات متقابل

ماده ۶ – صدور روادید ورود به قلمرو جمهوری اسلامی ایران برای اشخاص مندرج در فهرست تحریم تهیه انجام گرفته وفق تبصره‌های مواد ۴ و ۵ این قانون ممنوع هست.

ماده ۷ – قوه قضائیه موظف هست کلیه اموال و دارایی‌های اشخاص مندرج در فهرست تحریم تهیه انجام گرفته وفق تبصره‌های مواد ۴ و ۵ این قانون را در قلمرو تحت صلاحیت جمهوری اسلامی ایران توقیف نماید.

ماده ۸ – وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف هست کلیه تراکنش‌های مالی مربوط به اشخاص مندرج در فهرست تحریم تهیه انجام گرفته وفق تبصره‌های مواد ۴ و ۵ این قانون را که در نظام مالی و به همراهنکی جمهوری اسلامی ایران انجام شود متوقف و حساب‌های به همراهنکی آنها را مسدود نماید.

تبصره – وزیر امور خارجه می‌تواند بنا به اقتضای منافع ملی یا امنیت ملی کشور پس از کسب مجوز از شورای عالی امنیت ملی ادامه درج نام شخص یا اشخاص معینی را در فهرست موضوع مواد ۴ و ۵ این قانون تعلیق یا متوقف نماید.

ماده ۹ – کمیسیون امنیت ملی و سیهست خارجی موظف هست مستمرا تحرکات آمریکا شامل دولت و کنگره را رصد و بررسی نموده و اقدامات تکمیلی متناسب را به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد دهد.

ماده ۱۰ – دولت موظف هست در مقابل اقدامات آمریکا مطابق قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام بویژه بند ۳ آن به همراه هماهنگی شورای عالی امنیت ملی اقدامات متقابل را انجام و نتیجه آن را به کمیسیون امنیت ملی و سیهست خارجی مجلس شورای سلامی گزارش نماید.

ماده ۱۱ – به منظور تقویت بنیه دفاعی کشور، افزایش توان به همراهزدارندگی جمهوری اسلامی ایران، مقابله به همراه تروریسم، توقیت بنیه دیپلماسی، رصد اطلاعاتی، پیشران و پدافند هسته‌ای، حفظ ثبه همراهت ناحیه و حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جهت تحقق اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی دولت مکلف هست مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال تخصیص دهد. ۵۰ درصد مبلغ مزبور به منظور گسترش فعالیت‌های موشکی در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح و ۵۰ درصد دیگر میان وزارتخانه‌های اطلاعات،‌ خارجه و دفاع به طور مساوی تقسیم شود.

تبصره ۱ – وزارت دفاع بودجه مذکور را برای اجرای طرح پیشران و پدافند هسته‌ای هزینه نماید.

تبصره ۲ – وزارت امور خارجه و اطلاعات موظف‌اند بودجه مذکور را در چارچوب تحقق اهداف این قانون هزینه نمایند.

ماده ۱۲ – به منظور مبه همراهرزه به همراه تروریسم در ناحیه دولت موظف هست مبلغ ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار دهد.

ماده ۱۳ – وزارت دفاع و پشتیبه همراهنی نیروهای مسلح و هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح به همراه رعایت سلسله مراتب موظف هست ظرف مدت حداکثر یک ماه از تصویب این قانون، طرح اجرایی مربوط به افزایش توان دفاعی و به همراهزدارندگی کشور در حوزه موشکی را تهیه و به همراه پیشنهادات خود برای تحقق لوازم و ضرورت‌های این امر به شورای عالی امنیت ملی جهت تصویب مراجع ذیربط ارائه نماید.

ماده ۱۴ – بر اساس قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، دولت و قوای مسلح کشور به همراه رعایت سلسله مراتب موظفند به منظور حرهست از امنیت و منافع ملی کشور و حمایت از متحدان در مقابله به همراه تروریسم، تدابیر لازم را نسبت به تقویت توانمندی‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های آفندی و پدافندی از جمله هوایی، دریایی، زمینی، موشکی و تقویت پدافند غیر عامل در مقابل حملات هسته‌ای و ساخت پیش‌ران‌ها، به همراهطری‌های هسته‌ای، تصویربرداری نوترونی و پزشکی هسته‌ای پلن‌ریزی و اقدام کند.

ماده ۱۵ – دولت موظف هست نسبت به نقض حقوق بشر در سطوح ملی، ناحیه‌ای یا جهانی توسط ایالات متحده یا به همراه حمایت این کشور به همراه هستفاده از ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی مشخصا و از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در خصوص مواردی از قبیل جنایت علیه بشریت در یمن و … اقدامات مقتضی را انجام دهد و گزارش مربوطه را هر سه ماه یک به همراهر به مجلس شورای اسلامی تقدیم نماید.

ماده ۱۶ – دولت موظف هست از اتبه همراهع و منطقهوندان کشورهای ناحیه از جمله فلسطین و لبنان که قربه همراهنی اقدامات نامشروع ایالات متحده یا حمایت‌های این کشور از اقدامات نامشروع و ناقض حقوق ایشان در ناحیه انجام گرفته‌اند، حمایت‌های لازم جهت تسهیل فرآیند دادخواهی و تظلم را در مراجع ذیصلاح ملی، ناحیه‌ای و بین‌المللی به عمل آورند.

بخش هفتم – مقابله به همراه تحریم‌های اقتصادی آمریکا

ماده ۱۷ – دولت موظف هست همکاریهای اقتصادی خود را به همراه کشورهای جهان به همراه اولویت همسایگان و کشورهای دوست در ابعاد مختلف گسترش داده و همچنین همکاری اقتصادی خود را به همراه کشورهایی که به همراه تحریم‌های غیرعادلانه از سوی آمریکا مواجه هستند افزایش دهد.

ماده ۱۸ – به منظور تامین و حرهست از منافع اقتصادی کشور در برابر تحرکات و تحریم‌های خصمانه آمریکا، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف هست ظرف مدت حداکثر ۳ ماه از تاریخ تصویب این قانون، پلن جامع مقابله به همراه تحریم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران‌، راهکارهای پیشگیری و کاهش آثار ناشی از آن را به همراه محوریت عملیاتی‌سازی هر چه دقیق‌تر و موثرتر سیهست‌های اقتصاد مقاومتی به کمیسیون‌های امنیت ملی و سیهست خارجی و امور اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه نماید و پس از آن هر ۶ ماه یک به همراهر اقدامات خود را به کمیسیون‌های مزبور گزارش نماید.

ماده ۱۹ – وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی و امور خارجه مشترکا موظفند تمهیدات اقتصادی، سیاسی و حقوقی و بین‌المللی لازم برای حمایت از اشخاص و شرکت‌های ایرانی که به تبع و بهانه فعالیت‌های اقتصادی خود مورد تحریم آمریکا قرار گرفته‌اند، اتخاذ نموده و اقدامات لازم را انجام دهند و نتیجه را به کمیسیون‌های اقتصادی، امنیت ملی و سیهست خارجی و قضایی و حقوقی گزارش نمایند.

ماده ۲۰ – وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف هست به همراه هماهنگی وزارت امور خارجه، عملانجام کشورها و شرکت‌های خارجی را از حیث تبعیت‌ از تحریم‌های یک‌جانبه غیرقانونی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را رصد انجامه و در تنظیم پلن‌ها و تعاملات تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران به شرکت‌هایی اولویت دهند که اینگونه تحریم‌ها را تبعیت نمی‌کنند.

ماده ۲۱ – وزارت دفاع و پشتیبه همراهنی نیروهای مسلح موظف هست در مورد تسلیحات مورد نیاز کشور به همراه اولویت تولید داخلی، از همکاری سایر کشورها بهره گیرد و کشورهای همکاری‌کننده در این خصوص، از اولویت همکاری اقتصادی به همراه جمهوری اسلامی ایران برخوردار می‌شوند.

بخش هشتم – حمایت از اتبه همراهع ایران

ماده ۲۲ – وزارت امور خارجه موظف هست به همراه همکاری وزارت اطلاعات حداکثر ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون نسبت به تهیه فهرستی از ایرانیانی که به اتهام نقض تحریم‌های غیرقانونی آمریکا در خانومدان‌های آن کشور محبوس هستند یا تحت تعقیب قرار دارند و نیز ایرانیانی که در سایر کشورها به بهانه نقض تحریم‌های فوق‌الذکر تحت تعقیب قرار داشته‌اند یا تقاضای هسترداد آنها از سوی دولت آمریکا شده هست، اقدام انجامه و جهت تصمیم مقتضی به شورای عالی امینت ملی ارائه نماید.

ماده ۲۳ – قوه قضائیه موظف هست شعبه و یا شعب ویژه‌ای را به منظور رسیدگی به شکایات کسانی که از ناحیه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا یا اقدامات ماجراجویانه تروریستی این کشور در ناحیه صدمه و یا خسارت دیده و یا می‌بینند، اختصاص دهد و وزارت دادگستری هم موظف هست گزارش فعالیت‌های شده را هر سه ماه یک به همراهر به کمیسیون‌های امنیت ملی و سیهست خارجی و قضایی و حقوقی مجلس گزارش دهد.

ماده ۲۴ – وزارت امور خارجه موظف هست به همراه همکاری دستگاههای ذیربط از ظرفیت « قانون الزام دولت به پیگیری جبران خسارت ناشی از اقدامات و جنایات آمریکا علیه ایران و اتبه همراهع ایرانی» برای احقاق حقوق اتبه همراهع ایرانی که از ناحیه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا یا اقدامات ماجراجویانه، تروریستی این کشور در ناحیه از جمله اقدامات گروه‌ها و سازمان‌های تروریستی و افراطی مورد حمایت آمریکا، صدمه یا خسارت می‌بینند، هستفاده نماید.

بخش نهم – هماهنگی

ماده ۲۵ – وزارت اطلاعات و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به همراه رعایت سلسله مراتب موظفند به منظور رصد اقدامات تروریستی و ماجراجویانه آمریکا به همراه کشورهای مستقل و نیروهای مقاومت در ناحیه در رایخانومی و مشورت مدام بوده و تبه همراهدل اطلاعات نمایند.

ماده ۲۶ – وزارت امور خارجه موظف هست گزارش اقدامات اجرای این قانون را در هر دوره ۶ ماهه به کمیسیون امنیت ملی و سیهست خارجی مجلس ارائه نماید.

ماده ۲۷ – مقررات این قانون محدودیتی در اعمال قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی و سنوات قبل از قبیل قانون صلاحیت دادگستری جمهوری اسلامی ایران برای رسیدگی به دعاوی مدنی علیه دولت‌های خارجی مصوب ۱۳۹۰، فصل دوم قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و فصل اول کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های به همراهزدارنده) مصوب ۱۳۷۵ و همچنین قانون تانجام گرفتید مقابله به همراه اقدامات تروریستی دولت آمریکا مصوب ۱۳۶۸ ایجاد نمی‌نماید.

منبع

مطلب مجلس کلیات طرح مقابله به همراه اقدامات تروریستی آمریکا را به همراه ۲۴۰ رأی مثبت تصویب انجام در سایت بزرگ قائم شهر نیوز

0 نظر تا کنون ارسال شده است.