قائم شهر نیوز اطلاعیه

قائم شهر نیوز

هرگونه مطالب غیر مجاز و عرف جامعه در سایت جایی ندارد

سایت دانلود فیلم و آهنگ در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است.

به نقل قائم منطقه نیوز، نماینده آقام پایتخت در مجلس شورای اسلامی نسبت به آزار جنسی کودکان در خانواده هانجام گرفتار داد و گفت: متاسفانه بد‌ترین و دردناک‌ترین مسئله این هست که دختران و حتی پسرانی هستند که در خانواده‌ها مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند.

هفت ساله هست. جثه‌ای کوچک‌تر از جثه معمول یک کودک هفت ساله دارد و در نقاطی از آن آثار کبودی و ضرب و جرح به وضوح مشاهده می‌شود. حرف نمی‌خانومد و ترسیده هست و این ترس زمانی که پدرش را می‌بیند به هراسی تبدیل می‌شود که موجب گریه‌های بی‌امان می‌شود؛ موضوع زمانی عجیب می‌شود که برای ادامه درمان نیاز به اجازه پدر هست، مددکار حاضر در بیمارستان می‌گوید که دلیل زخم‌های کودک‌‌ همان کسی هست که به همراهید برگه اجازه ادامه درمان و جراحی را امضا کند و در ‌‌نهایت نیز کودک به‌‌ همان کسی سپرده می‌شود که او را آزار داده هست؛ این دهستان کودک سیستان و بلوچستانی هست که توسط پدر ضرب و جرح می‌شود، مادر او را به بیمارستان می‌برد و کودک در حالی که بی‌هوش هست، رضایت پدر آزارگر را برای درمان نیاز دارد و در نهایت قانون اجازه می‌دهد، کودک آزار دیده به دست همین پدر سپرده شود.

براساس آمار افزایشین موارد کودک‌آزاری یعنی ۴۲ درصد توسط افراد خانواده رخ می‌دهد و حدود ۳۹ درصد از کودک آزاری‌ها نیز در محیطی خارج از خانواده رقم خورده‌هست؛ یعنی عامل حدود ۴۲ درصد از کودک‌آزاری‌ها والدین و اعضای اصلی خانواده هست.

طیبه سیاوشی (نماینده آقام پایتخت در مجلس شورای اسلامی) در گفت‌وگو به همراه رویدادنگار ایلنا در این رابطه گفت: مسالهٔ حیاتی، ولایت مطلقهٔ پدر و جد پدری هست که بر مبنای فرهنگ و عرف در جامعه وجود دارد و به هیچ وجه نیز حذف ‌انجام گرفتنی نیست.

وی به همراه اشاره به بررسی لایحهٔ حمایت از کودکان و نوجوانان تصریح انجام: در بررسی این لایحهٔ به همراه ماده قانونی که به سازمان بهزیستی این اجازه را می‌داد، درصورتی‌که بچه آزار دیده به همراهانجام گرفت، در حمایت این سازمان قرار بگیرد مخالفت انجام گرفت و اعضا معتقد بودند پدر و مادر بد بهتر از سازمان بهزیستی هست!

سیاوشی تاکید انجام که هنوز چتر حمایتی در کشور ما به آن انجام گرفتت نیست که بتواند این بچه‌ها را تحت‌حمایت خود به شکل معقول قرار بدهد و به‌رغم تلاش‌هایی که سازمان بهزیستی انجامه هست؛ اما متاسفانه به‌دلیل نبود امکانات لازم نتوانست این جمعیت از کودکان را که اکنون مشکل دارند؛ تحت‌پوشش قرار بدهد چه برسد به اینکه این قانون نیز به تصویب برسد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه گفت: اگر لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان به تصویب برسد؛ می‌توان این را انتظار داشت که اگر بچه‌ای مورد ضرب و شتم پدر و مادر قرار گرفت یک یا دو ماه از خانواده‌ گرفته شود. مساله این هست که در کشور اصطلاح چهاردیواری وجود دارد؛ به طور مثال بچه‌ها در خانه ضرب و شتم می‌شوند و حتی مورد آزار پدری که معتاد به شیشه هست قرار می‌گیرند، ولی کسی ورود نمی‌کند به این دلیل که می‌گویند پدر و مادرش هستند.

سیاوشی تاکید می‌کند که به هر حال هنوز آن زیرساخت‌هایی را که برای اجرایی انجام گرفتن قوانین در رابطه به همراه کودکان لازم هست وجود ندارد؛ اما در هر صورت این قوانین به‌ تصویب خواهد رسید؛ اما به همراه امکانات و فرصت‌ها فاصله داریم.

وی به همراه بیان اینکه امیدواریم قانون بتواند در این زمینه راهگشا به همراهانجام گرفت، گفت: شاید تا حدودی به همراه نظارتی که طی همین مدت کوتاه در آینده خواهیم داشت، بتوانیم یک سری مسائل را حل و فصل کنیم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به همراه اشاره به لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان بیان داشت: در ماده ۹ لایحهٔ حمایت از کودکان و نوجوانان به‌طور مفصل اما کلی در مورد اینکه چنانچه پدر و مادر نسبت به فرخانومدشان دچار بزه شوند، جرم انگاری انجام گرفته هست و به طور مثال در مورد اینکه بچه تا چه حدی مورد ضرب و شتم قرار گرفته، درصد‌ها تعیین انجام گرفته هست و همچنین در رابطه به همراه اینکه بچه اگر دچار مشکل عضو بشود و پدر این بزه را انجام داده به همراهانجام گرفت نیز جرم‌انگاری انجام گرفته و متناسب به همراه آن سه یا شش ماه یا ‌حتی یک سال نیز مجازات درنظر گرفته انجام گرفته هست.

وی خاطرنشان انجام: برخی نمایندگان به همراه این هم مخالفت می‌کنند و این مساله را مطرح می‌کنند که اغلب کودک آزاری‌ها در خانواده‌های فقیر رخ می‌دهد و این پدران اگر یک سال به خانومدان بروند خانواده محروم‌تر و فقیر‌تر می‌شوند.

وی در ادامه گفت: متاسفانه بد‌ترین و دردناک‌ترین قسمت این هست که دختران و حتی پسرانی هستند که در خانواده‌ها مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند، در واقع وقتی شما می‌خواهید، این کودکان را تحت‌حمایت قرار بدهید و پدر، مادر و یا حتی اقوامی که به این بچه آزار رساندند را از این‌ها دور کنید؛ از امکانات حمایتی لازم برخوردار نیستید.

سیاوشی به همراه ابراز امیدواری از اینکه نقش پررنگ‌تری در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به NGO‌ها داده شود، گفت: NGO‌ها می‌توانند در دادگاه‌ها به‌عنوان شاهد حضور داشته به همراهشند، این یک پیشرفت بزرگی هست، اما به همراهید نقش پررنگ‌تری را به NGO‌ها بدهند، چون خود سازمان بهزیستی هم آن‌ها را به‌ عنوان شرکای اجتماعی‌‌اش پذیرفته هست و این یک گام اساسی رو به جلو هست.

وی در ادامه گفت: سازمان بهزیستی به‌تنهایی نمی‌تواند؛ فضای وسیعی را که دچار آسیب‌های اجتماعی از خشونت علیه خانومان تا خشونت علیه کودکان هست را مدیریت کند و واقعا نیازمند این هست که این تشکل‌های آقام‌نهاد را در کنار خود داشته به همراهشند که بتواند به کودکان و خانومان کمک کنند. در زیادی از پنل‌ها، همایش‌ها و سمینارهایی هم که برگزار انجام گرفت، سازمان بهزیستی و NGO‌ها به همراه هم حضور داشتند و این یعنی نقش آن‌ها در کنار هم پذیرفته انجام گرفته هست.

منبع

مطلب هانجام گرفتار نسبت به آزار جنسی کودک در خانواده در سایت بزرگ قائم شهر نیوز

0 نظر تا کنون ارسال شده است.